Podzielę się z Wami wskazówkami, jakie dałam laureatkom #Rising Star, konkursu wyróżniającego wschodzące gwiazdy w cyberbezpieczeństwie. Myślę, że te informacje mogą pomóc każdej osobie, która chce się efektywniej komunikować publicznie.
Do ścisłego finału #Rising Star dostało się 5 dziewczyn: Ola, Paulina, Kinga, Sylwia i Diana, z którymi pracowałam nad ich finałową prezentacją. Dodam, że każda z laureatek zrealizowała projekt, który wpływał na wzmocnienie ludzi i systemów bezpieczeństwa w organizacjach, korporacjach i jednostkach administracji publicznej. Każda osiągnęła mierzalne rezultaty, ale konkursy wygrywa ta, które umie przede wszystkim sprzedać siebie. I tak jest też w życiu i w pracy. Często robimy niesamowite projekty, ale nie umiemy ich i siebie sprzedać. Moim celem jest to zmienić.
Wskazówka #1 – Od początku złap uwagę
- „Ostatnio moja 7-lenia córka zapytała mnie, kim chciałam być w jej wieku”
- „Skąd się biorą innowacje w organizacjach?”
- „I wtedy na salę weszła, blondwłosa agentka FBI, Polka. W tym momencie pomyślałam, że ja też mogę zajmować się cyberbezpieczeństwem”
Badania mówią, że uwaga współczesnego człowieka, jest krótsza niż uwaga „złotej rybki” (Badania EEG przeprowadzone przez firmę Microsoft wykazały, że od 2000 do 2015 roku nasza przeciętna zdolność koncentracji spadła z 12 do 8 sekund, czyli aż o 30%. Stan ten nazywany jest „efektem złotej rybki”, gdyż ona potrafi utrzymać uwagę jedynie przez 9 sekund) .
Szybko się rozpraszamy i odpływamy myślami w różnych kierunkach, szczególnie, jeśli przemówienie zapowiada się nudno, sztampowo, i rozwlekle. Chcesz złapać uwagę, to unikaj długiego przedstawiania się (organizatorzy powinni umieścić Twoje bio na stronie www), podawania agendy (killer slajd), i mówienia, o czym będziesz mówić!
Od początku pobudź słuchacza i pokaż mu, że czeka go fascynująca podróż z Tobą. Jak?
Możesz zacząć od intrygującego pytania, tak jak to zrobiła Diana „Skąd się biorą innowacje w organizacjach? – Najczęściej z lenistwa, lub uciążliwości! Opowiem Wam o projekcie, który narodził się właśnie z tych dwóch powodów!”.
Możesz opowiedzieć historię, która doprowadziła Cię do tematu wystąpienia, jak Sylwia i jej pierwsze spotkanie z agentką FBI w Szkole Policyjnej w Szczytnie.
Możesz pokazać zdjęcie lub jakiś inny artefakt i zbudować metaforę do przedstawienia tematu, jak Paulina, która rysunkiem nawiązała do dziecięcych marzeń pracy w liniach lotniczych, które spełniła pracując w GRC Ryanair.
Ważne, by otwarciem prezentacji zbudować z widownią łączność, tę łączność werbalną, np. zadając pytanie; łączność emocjonalną, wzbudzając ciekawość, zaintrygowanie, uśmiech oraz łączność personalną, by odbiorcy poczuli, że Cię poznali i polubili, jako człowieka.
Początek wystąpienia to zarzucanie wędki i mocne chwytanie uwagi, tak, by słuchacz pozostał z nami na dłużej.
Wskazówka #2 – Pokaż dlaczego, to jest ważne
„To będzie prezentacja nt. fundamentalnych zasad używania energii na ziemi” – tak prezentację Tesla Powerwall do grona inwestorów rozpoczął Elon Musk. To nie była tradycyjna prezentacja produktowa, o wyjątkowości paneli, ich innowacyjnych cechach i korzyściach. Elon spozycjonował swoje wystąpienie wysoko, nawiązując do najwyższych wartości, w tym troski i odpowiedzialności za planetę i przyszłe pokolenia. Tym samym, zbudował most – połączenie – z tymi dla których, te wartości są ważne. Podobnie działał Steve Jobs, i podobnie o swoich projektach opowiadały laureatki konkursu Rising Star, mówiąc, że to co nimi kieruje to przekonanie, że „najważniejszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie jest człowiek”.
Budując Twoje wystąpienie pomyśl, do jakich wartości wyższych Ty nawiązujesz; co Ciebie napędza, dlaczego to o czym mówisz jest ważne, co to zmienia w życiu innych ludzi. Jaki jest Twój główny przekaz, którzy chcesz by ludzie zapamiętali?
Wskazówka #3 – struktura i przygotowanie
- Otwarcie budzące uwagę
- Kontekst / tło / wyzwanie, jakim się zajmujesz
- Propozycja rozwiązania, moment przełomowy
- Rezultaty z działania w nowym sposób
- Zakończenie i wezwanie do działania (call to action)
To przykład struktury często stosowanej podczas wystąpień na konferencjach TEDx. To nie jest jedyna, i jedynie słuszna kolejność budowania Twojego wystąpienia. Pracując z liderkami i liderami w biznesie i świecie społecznym zawsze dostosujemy najbardziej efektywną konstrukcję do celu wystąpienia (edukacja, perswazja, inspiracja, fundrasing, itd.), do publiczności, oraz do czasu trwania.
Ważne, by mieć strukturę, by wiedzieć, jak poprowadzić Twojego odbiorcę, by dotarł do celu, jaki chcesz osiągnąć. Dlatego ja zawsze zadaję 3 pytania jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad wystąpieniem:
- Co chcesz, aby Twój odbiorca zapamiętał
- Co chcesz, by poczuł
- Co chcesz, by zrobił
Więcej o konstrukcji prezentacji piszę w artykule: https://magdapetryniak.com/odrzuc-troche-slow/
Wskazówka #4 – Mówisz ciałem
Jako ostatnia na scenę wchodzi Diana, z rozpromienioną twarzą, z błyskiem w oku, zadaje pytanie, uśmiechając się do publiczności. Natychmiast rozluźnia się atmosfera, a wokół Diany roztacza się pozytywna aura. Diana nie robi zwykłej prezentacji, Diana prowadzi prezentację, jakby prowadziła rozmowę. To bardzo angażuje publiczność.
Uśmiech, kontakt wzrokowy, otwarta postawa zwrócona do widowni, zadawanie pytań, dzielenie się anegdotami to wszystko buduje luz w wystąpieniu i nić relacji z odbiorcami. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób wystąpienia publiczne są śmiertelnie stresujące, wręcz paraliżujące. Jak się uśmiechać, kiedy stres zaciska nam gardło, a spojrzenie na publiczność wymazuje, wszystko co chcemy powiedzieć? Wiem, to nie jest łatwe, ale da się to wytrenować (jak każdą umiejętność). Ja zwykle proponuję zacząć od ćwiczeń oddechowych, głębokiego oddychania z przepony, i robić rozgrzewkę oddechową przed każdym wejściem na scenę. A co Tobie na co dzień pomaga rozładować stres? Zastosuj to w ramach przygotowań do wystąpienia.
Ludzie zapomną, co powiedziałeś. Ludzie zapomną, co zrobiłeś. Ale nigdy nie zapomną, jak się dzięki tobie poczuli.
Maya Angelu
Wskazówka #5 – Make it personal
Czy wiesz, że już kilka dni po Twojej prezentacji ludzie mogą zapomnieć 80% jej treści? (wg badań braci Chip Heath i Dan Heath opisanych w książce, „Przyczepne historie. Dlaczego niektóre treści przykuwają uwagę, a inne zostają zapomniane”)
Co zatem zrobić, by zapisać się w pamięci na dłużej, a także wyróżnić się na tle innych prezentacji?
Moja odpowiedź brzmi „opowiadaj historie” i nadaj ludzką twarz, temu co mówisz.
Codzienne wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, czy ostatnie przemówienie Arnolda Schwarzeneggera do Rosjan to doskonałe przykłady, tego jak wplatać historie, które poruszają emocje, tłumaczą świat, nadają znaczenie i wywołują reakcje. Dobra prezentacja to taka, która wywołuje reakcję, zmianę, działanie.
O tym, jak porywać za sobą innych napisałam na przykładzie wystąpienia Arnolda w poście https://magdapetryniak.com/influencing-people-lessons-from-arnold-schwarzenegger/
Pomyśl, czy zamiast „suchych” danych i Ty możesz pokazać jakiś wniosek (insight) za pomocą historii: Twojej osobistej, Twojego zespołu, klienta, któremu pomogłaś, etc.
Hasło „Make it personal” jest dla mnie wezwaniem do pokazania siebie i do bycia nastawionym na to, że wystąpienie jest początkiem rozmowy z drugim człowiekiem. Komunikujemy się zatem tak, jakby ta rozmowa już się toczyła, a my w naszym wystąpieniu odpowiadalibyśmy na to co jest ważne dla drugiej strony.
Mam nadzieję, że te wskazówki, które z sukcesem zastosowały laureatki konkursu Rising Star pomogą i Tobie w występowaniu publicznym. Jeśli potrzebujesz wsparcia na Twojej drodze rozwoju, zapraszam do kontaktu.
Magdalena